Answer :
Magnitude of the average velocity is 0.3 m/s.
To find the answer, we need to know about average velocity.
What's the average velocity?
- Average velocity of an object is given as the ratio of displacement of the object and time.
- Mathematically, average velocity= displacement / time
What's the average velocity of the car travels 10.0 meters north in 9.0 seconds then turns around and travels 5.0 meters south in 8.0 seconds?
- Here the displacement of the car = 10m - 5m = 5m
- Time = 9+8= 17s
- Average velocity= 5/17 = 0.3 m/s
Thus, we can conclude that the average velocity is 0.3 m/s.
Learn more about the average velocity here:
brainly.com/question/6504879
#SPJ4