Answer :
The approximate change in gravitational force from Earth as a result of the change in radius of the satellite's orbit is -95.07N
What is the universal law of gravitation?
The universal law of gravitation states that the particle of matter in the universe attracts another particle with a force directly proportional to the product of their masses and inversely proportional to the square of the distance between them.
It is written thus;
F = G [tex]M_1M_2[/tex]÷ [tex]r^2[/tex]
Where
F = Gravitational force
G = Gravitational constant
[tex]M_1[/tex] and [tex]M_2[/tex] are the masses of the object
r = radius
How to calculate the gravitational force
Formula:
F = G [tex]M_1M_2[/tex]÷ [tex]r^2[/tex]
Given [tex]M_1[/tex] = 100kg
[tex]M_2[/tex] = 5.97 x[tex]10^{24}[/tex] kg
r = 7.5 x [tex]10^6[/tex] m
G = 6.67 x [tex]10^{-11}[/tex] N-m²/kg²
For the first orbit, substitute the values
F = 6.67 x [tex]10^{-11}[/tex]× 150 × 5.97 x [tex]10^{24}[/tex] ÷ (7.5 x[tex]10^6[/tex])[tex]^2[/tex]
F = 5.95 × [tex]10^{16}[/tex] ÷ 56.25 × [tex]10^{12}[/tex]= 105.77 N
For the second orbit of radius 7.7 x 10^6 m
F = 6.67 x [tex]10^{-11}[/tex] × 100 × 5.97 x [tex]10^{24}[/tex] ÷ (7.7 x [tex]10^6[/tex])2
F = 5.95 × [tex]10^{16}[/tex]÷ 59.25 × [tex]10^{12}[/tex] = 200. 84 N
The approximate change = 105. 77 - 200. 84 = -95.07N
Hence, the approximate change in gravitational force from Earth as a result of the change in radius of the satellite's orbit is -95.07N
Learn more about gravitational force here:
brainly.com/question/19050897
#SPJ1