👤

The amount of money spent buying packets of instant noodles varies directly
with the number of packets purchased. If 30 packets of noodles cost $34.88,
how much would 45 packets cost? Round all answers to the nearest hundredth
in your calculations.
A. $38.70
B. $52.20
C. $25.83
D. $43.00

Answer :

The cost of 45 packets of instant noodles given the direct variation is $52.335

Direct variation

let

  • Amount spent on noodles = n
  • Number of Packets purchased = p

n = k × p

  • Where,

k = constant of proportionality

34.88 = k × 30

34.88 = 30k

k = 34.88/30

k = 1.16266666666666

Approximately,

k = 1.163

Find n when p = 45

n = k × p

= 1.163 × 45

n = $52.335

Learn more about variation:

https://brainly.com/question/6499629

#SPJ1