Answer :
The sound waves with the frequency 20 Hz, 200 Hz, 2,000 Hz, and 20,000 Hz have a velocity of 344 m/s.
What are sound waves?
A sound wave is a sample resulting from the motion of strength traveling thru a medium (inclusive of air, water, or every other liquid or stable matter) because it propagates from the supply of the sound. Sound waves are created and convey strain waves, for example, a cellphone.
The frequency can be given as:
Frequency = Velocity/ Wavelength
Velocity = Frequency * Wavelength
The velocity of the following sound waves is given as:
- Frequency = 20 Hz
Wavelength = 17.2 m
Velocity = 20 * 17.2 m/s
Velocity = 344 m/s
- Frequency = 200 Hz
Wavelength = 1.72 m
Velocity = 200 * 1.72 m
Velocity = 344 m/s
- Frequency = 2,000 Hz
Wavelength = 17.2 cm = 0.172 m
Velocity = 2,000 * 0.172 m/s
Velocity = 344 m/s
- Frequency = 20,000 Hz
Wavelength = 1.72 cm = 0.0172 m
Velocity = 20,000 * 0.0172 m/s
Velocity = 344 m/s
Read more about the sound waves:
https://brainly.com/question/13105733
#SPJ1