👤

Answer :

This is a uniform rectilinear motion (MRU) exercise.

To start solving this exercise, we obtain the following data:

DATA:

  • V = 3.8 m/s
  • D = ¿?
  • T = 15 sec

To calculate the distance, multiply the speed by the time.

We apply the following formula: d = v * t

We clear our data in the formula:

[tex]\bf{d=3.8\dfrac{m}{\not{s}}*15 \not{s} }[/tex]

[tex]\bf{d=57 \ m}[/tex]

The baseball in 15 seconds will roll a distance of 57 meters.

{ Pisces04 }