👤

Answer :

Answer:

C3 H6 O2

Explanation:

first divide their mass by their respective molar mass, we get:

30.4 moles of C

61.2 moles of H

20.25 moles of O

now divide everyone by the smallest one of them then we get

C= 1.5

H= 3

O= 1

since our answer of C is not near to any whole number so we will multiply all of them by 2

so,

C3 H6 O2 is our answer