find the x-component of this vector.

The x-component for the vector given in the image is : [tex]B_{x}[/tex] = 18.3m
A Vector can be defined as a quantity that possesses both magnitude and direction thereby giving more details.
A vector is very important when it comes to dealing with forces.
Analysis
[tex]B_{x}[/tex] = B cos(Θ)
Θ = 180° - 170° = 10°
[tex]B_{x}[/tex] = B cos(10°) = 18.3m
In conclusion, The x-component for this vector is : [tex]B_{x}[/tex] = 18.3m
Learn more about Vector: https://brainly.com/question/25705666
#SPJ1