Answer :
The value of the house in the year 2010 is 150056.47.
What is growth rate?
The growth rate of a value (GDP, turnover, wages, etc.) measures its change from one period to another (month, quarter, year)
Value
v(t) = V0 ( 1 + r)^t
let V0 = 106, v(20) = 146
So,
146 = 110(1 + r )^20
146/110 = (1 + r )^20
1.327 = (1 + r )^20
1+ r = 1.014
r= 0.014
So, annual growth rate is 1.4%.
In the year 2010
v(t) = 106(1.014)^25
v(t) = 106(1.014)^25
v(t) - 150056.47
Learn more about this concept here:
https://brainly.com/question/15383938
#SPJ1