Answer :
The total kinetic energy of the gas sample is 3.3 KJ
What is kinetic energy?
This is the energy possessed by an object in motion. Mathematically, it can be expressed as:
KE = ½mv²
Where
- KE is the kinetic energy
- m is the mass
- v is the velocity
How to determine the mass of the fluorine gas
- Molar mass of fluorine gas = 38 g/mol
- Mole of fluorine gas = 1 mole
- Mass of fluorine gas = ?
Mass = mole × molar mass
Mass of fluorine gas = 1 × 38
Mass of fluorine gas = 38 g
How to determine the KE of the gas sample
- Mass (m) = 38 g = 38 / 1000 = 0.038 Kg
- Velocity (v) = 415 m/s
- Kinetic energy (KE) =?
KE = ½mv²
KE = ½ × 0.038 × 415²
KE = 3272.275 J
Divide by 1000 to express in kilojoule
KE = 3272.275 / 1000
KE = 3.3 KJ
Learn more about energy:
https://brainly.com/question/10703928
#SPJ1