Answer :
The depth of oil is 43 m
We know that
P = ρ g h
where,
P = Pressure of fluid
ρ = Density of fluid
g = Acceleration due to gravity
h = Depth of fluid
Given that,
P = 46 psig = 3.2 * [tex]10^{5}[/tex] N / [tex]m^{2}[/tex]
s = 0.75
ρ = 0.75 * 1000 = 750 kg / [tex]m^{3}[/tex]
g = 9.81 m / [tex]s^{2}[/tex]
Here we round the value of g = 10 m / [tex]s^{2}[/tex]
h = P / ρ g
h = ( 3.2 * [tex]10^{5}[/tex] ) / ( 750 * 10 ) = 42.67 m
h = 43 m
Fluid pressure is the measurement of force per unit area that acts on an object in the fluid.
Therefore, the depth of oil is 43 m
To know more about Fluid pressure
https://brainly.com/question/13906790
#SPJ4