Answer :
The question can be solved using the principle of Newton's second law of Motion. Newton's second law of motion is often stated as F=ma, which means the force acting on an object is equal to the mass (m) of an object times its acceleration.
F=ma
According to the given data,
Force of 20N is applied to the object
acceleration of 5 m/s^2 is obtained on the object
From Newton's second law of motion,
F=ma
20N =m x 5
m=4kg
To obtain an acceleration of 1 m/s^2, the force required will be
F= ma
F= 4 X 1 = 4 N
To obtain an acceleration of 10 m/s^2, the force required will be
F=ma
F= 4 x 10
= 40 N
For Further Reference:
https://brainly.com/question/18566259?referrer=searchResults
#SPJ9