👤

Answer :

The equation can be used to obtain the weight as 40N.

What is the weight?

In this problem, we are asked to obtain the equations and thus the problems as shown. We shall now proceed to use the equations are required.

1) W = mg

W = weight

m = mass

g = acceleration due to gravity

W = 4 Kg * 10 m/s^2 = 40 N

2) v = u + at

v = final speed

u = initial speed

a = acceleration

t = time

3 = 0 + 2a

3 == 2a

a = 1.5 m/s^2

3) v = d/t

v = speed

d = distance

t = time

v = 15 m/30 s = 0.5 m/s

4) W = fd

W = work

f = force

d = distance

W = 25 N * 8 m = 200 J

Learn more weight:https://brainly.com/question/10069252

#SPJ1