Answer :
The time the airplane will arrive at its destination is; 12:30 pm
What is the relationship between distance and time?
The relationship between distance, time and speed is;
Speed = Distance/time
Now, we are given;
Distance = 1375 miles
Speed = 550 miles per hour
Thus;
Time = Distance/Speed
Time taken = 1375/550
Time taken = 2.5 hours
Thus, if he leaves by 10 am, then the time to arrive is;
10 am + 2.5 hours = 12:30 pm
Read more about Distance and Time at;https://brainly.com/question/26046491
#SPJ1