👤

Two pedestrians simultaneously left two villages 27 km apart and walked toward each other, meeting after 3 hours. The first pedestrian walked at a speed of 4 km per hour. At what speed (in km per h) did the second pedestrian walk?

Answer :

The speed of the second pedestrian is 5 kilometers per hour.

At what speed did the second pedestrian walk?

Let's say that the speed of the second pedestrian is S.

We know that the other pedestrian walks at a speed of 4km/h, and they (together) travel a distance of 27km in 3 hours, then we can write the linear equation:

(4km/h + S)*3h = 27km

It says that both pedestrians work, together, a total of 27km in 3 hours.

Now we can solve that linear equation for S, to do this, we need to isolate S in the left side of the equation.

4km/h + S = 27km/3h = 9 km/h

S = 9km/h - 4km/h = 5km/h

The speed of the second pedestrian is 5 kilometers per hour.

If you want to learn more about speed:

https://brainly.com/question/4931057

#SPJ1

Go Teaching: Other Questions