Answer :
The question for this information:
The cost of buying 3 airline tickets at a promotional discount of 20% is 330 dollars. Find the regular cost of 1 ticket.
Discounts and allowances are price reductions from a product's or service's base price.
Discount is calculated by subtracting the sell price of an article from its Marked price.
The given conditions in the question are
- C=regular cost of a ticket
- amount of promotional discount=20%=0.2c
- And the expression 3(c - 0.2c) = 330
So from the above information we can see that if the price of a ticket is c dollars then the discounted price of 1 ticket will be (c - 0.2c).
Total price of 3 tickets =3(c - 0.2c)
but the total price is 330 dollars
Therefore:
3(c - 0.2c) =330
or, 2.4c=330
or, c=330÷2.4
or, c=137.5 dollars
Hence the regular price of each ticket is 137.50 dollars.
To learn more about discount visit:
https://brainly.com/question/6361471
#SPJ9