Answer :
Molarity of sucrose = 0.116 M .
Volume of solution = 0.5 liter
Mass of sucrose in gram = 20 gram
Molar mass of sucrose 342.3 g/mol
Molarity of sucrose
Computation:
Mole of sucrose = Mass of sucrose in gram / Molar mass of sucrose
Mole of sucrose = 20 / 342.3
Mole of sucrose = 0.058 (Approx.)
Molarity of sucrose = Mole of sucrose / Volume of solution
Molarity of sucrose = 0.058 / 0.5
Molarity of sucrose = 0.116 M
What is Molarity ?
A substance's molarity (M) is the volume of solution in which it is present. The amount of a solute in moles per liter of a solution is known as molarity. A solution's molar concentration is another name for molarity.
The amount of solute in one mole per liter of solution is known as molarity. For instance, when table salt is dissolved in water, the solute is salt, and the solution is water. 58.44 grams make up one mole of sodium chloride. One molar solution, often known as 1M, is created when 58.44 grams of sodium chloride are dissolved in one liter of water.
The quantity of solute in one mole of solution per liter is known as molarity.
To learn more about Molarity from the given link:
brainly.com/question/8732513
#SPJ4