Answer :
Here C=$7191
r=0.05
t=9 months=0.75 years
The value of the car will be
[tex]V=7191-7191\times0.05\times0.75\Rightarrow V=7191-269.6625\Rightarrow V=6921.34[/tex]Hence the value of the car will be $6921.34.
Here C=$7191
r=0.05
t=9 months=0.75 years
The value of the car will be
[tex]V=7191-7191\times0.05\times0.75\Rightarrow V=7191-269.6625\Rightarrow V=6921.34[/tex]Hence the value of the car will be $6921.34.