👤

4. Pietro buys 24 candy bars for $6. He plans to sellall 24 candy bars in 1 day. He needs to make aprofit of $12 per day to meet his fundraising goal.How much must he charge for each candy bar?(Hint: He spent $6 on the candy bars so his startingprofit is $-6. How much does he need to make inorder to have a profit of $12?)He needs to charge $per candy bar.

4 Pietro Buys 24 Candy Bars For 6 He Plans To Sellall 24 Candy Bars In 1 Day He Needs To Make Aprofit Of 12 Per Day To Meet His Fundraising GoalHow Much Must He class=

Answer :

The cost of the 24 candy bars is $6.

If he is to make a profit of $12, that means that he must sell all the candy bars for:

[tex]\Rightarrow12+6=18\text{ dollars}[/tex]

Since there are 24 candy bars, the cost of 1 candy bar can be calculated to be:

[tex]\Rightarrow\frac{18}{24}=0.75\text{ dollars}[/tex]

He needs to charge $0.75 per candy bar.