👤

Answer :

if a 12 lb bag costs $4, then a 1 lb bag costs $4/12, which is equal to $1/3 dollars, so if we let p be the number of pounds that we are going to buy and c the amount that we must pay

[tex]c=\frac{1}{3}p[/tex]

that is the relation between c and p