👤

A cyclist rides her bike at a speed of 15 miles per hour. What is this speed in kilometers per hour? How many kilometers will the cyclist travel in 5 hours? In your computations, assume that I mile is equal to 1.6 kilometers. Do not round your answers. Speed: Distance traveled in 5 hours:

A Cyclist Rides Her Bike At A Speed Of 15 Miles Per Hour What Is This Speed In Kilometers Per Hour How Many Kilometers Will The Cyclist Travel In 5 Hours In You class=

Answer :

Given: The cyclist rides her bike at a speed of 15 miles per hour

To Determine: The speed in kilometers per hour and the kilometers cycles in 5 hours

Solution

Please note that 1 miles equal to 1.6kilometers. Let us convert 15miles to kilometers as shown below

[tex]\begin{gathered} 1miles=1.6kilometers \\ 15miles=15\times1.6kilometers \\ 15miles=24kilometers \end{gathered}[/tex]

Therefore the speed of 15miles per hour is equivalent to 24kilometers per hour

The kilometers travelled in 5 hours would be

[tex]\begin{gathered} distance=speed\times time \\ speed=24kilometers-per-hour \\ time=5hours \\ distance=24\times5 \\ distance=120kilometers \end{gathered}[/tex]

Hence, the speed in kilometers per hour is 24 kilometers per hour,

And the kilometers travelled in 5 hours is 120 kilometers