👤

Answer :

The formula for calculating density is expressed as

Density = mass/volume

From the information given,

mass of empty pycnometer = 10.2

mass of the same pycnometer with an unknown liquid is 21.8.

Mass of unkown liquid = 21.8 - 10.2 = 11.6

volume of unknown liquid = 7

Thus,

Density = 11.6/7

Density = 1.7 g/ml