The cost 3 kg of apples and 2 kg of orange is $3. Consider x and y as the cost per kgI oranges, respectively and draw the graph

Solution
we are told to consider x and y as the cost per kg of apples and oranges respoectively.
From the question, we have
[tex]3x+2y=3[/tex]So we draw this graph
The graph is given below