👤

Answer :

Explanation

Given:

Initial concentration (C1) = 17.2 M

Initial volume (V1) = 60.0 mL

Final volume (V2) = 600 mL

Required: Final Concentration

Solution

To solve this problem use the following equation:

[tex]\begin{gathered} C_1V_1=C_2V_{2_} \\ C_2=\frac{C_1V_1}{V_2} \\ C_2=\frac{(17.2\text{ M x 60.0 mL\rparen}}{600\text{ mL}} \\ \\ C_2=1.72\text{ M} \end{gathered}[/tex]

Answer

Final conentration = 1.72 M