👤

Answer :

In order to find the amount of grams of CuSO4 needed to make 1 L of solution, we need to set up the percent solution formula:

%solution = (mass of solute/volume) * 100

We have:

%solution = 0.05%

volume = 1 L

Now adding these values into the formula:

0.05 = (mass/1)*100

0.05/100 = (mass/1)

0.0005 = mass/1

mass = 0.0005 grams of CuSO4 are needed