👤

Answer :

Given the figure of an AA battery.

As shown, an AA battery has the shape of a cylinder.

The surface area of the cylinder will be calculated using the following formula:

[tex]SA=2\pi(r^2+rh)[/tex]

Where (r) is the radius of the base and (h) is the height.

As shown, the diameter of the base = d = 14 mm

So, the radius = r = d/2 = 7 mm

And h = 49.5 mm

substitute r = 7 and h = 49.5 into the formula of the SA

[tex]SA=2\pi(7^2+7*49.5)=2\pi *395.5\approx2485[/tex]

So, the answer will be B. 2,485 mm²