👤

Answer :

In order to find the mass of a compound, we will usually use number of moles and molar mass, and in this question, we have the number of moles, which is 6.50E-1 (this is equal to 0.650 moles), and the molar mass is 7 g/mol, that means that we have 7 grams of Lithium for every mol of Lithium

7 g = 1 mol

x grams = 0.650 moles

x = 4.55 grams of Lithium

Go Teaching: Other Questions