Answer :
NH3(aq)+HCl(aq)=NH4CI(aq) (ammonium chloride)
0.157 mol NH3 >> 6.91 kJ of energy
1 moles of NH3 >>>6.91 kJ/0.157
Delta H for this reaction per mole of NH3 consumed will therefore be :
ΔH =6.91 kJ/0.157
= 44.019kJ
∴ΔH per mole ≈44.02 kJ
NH3(aq)+HCl(aq)=NH4CI(aq) (ammonium chloride)
0.157 mol NH3 >> 6.91 kJ of energy
1 moles of NH3 >>>6.91 kJ/0.157
Delta H for this reaction per mole of NH3 consumed will therefore be :
ΔH =6.91 kJ/0.157
= 44.019kJ
∴ΔH per mole ≈44.02 kJ