Answer :
[tex]\begin{gathered} \frac{N}{N_o}=(\frac{1}{2})^{\frac{t}{T_{1/2}}} \\ where: \\ N=173 \\ N_0=\frac{173}{2561140426409936}\cdot2561140426409936 \\ N_o\approx1729.8 \\ T_{1/2}=5730 \end{gathered}[/tex]
Therefore:
[tex]\begin{gathered} \frac{173}{1729.82}=(\frac{1}{2})^{\frac{t}{5730}} \\ log(0.1)=\frac{t}{5730}log(0.5) \\ t=5730(\frac{log(0.1)}{log(0.5)}) \\ t\approx19033.788 \end{gathered}[/tex]Answer:
Approximately 19034 years