👤

Answer :

First, remember that there are 100 cents in a dollar. Now, If p pencils cost c cents:

Cost for one pencil is: c/p

"d dollars" is equal to: 100d cents

Therefore, number of pencils you can buy is:

100d/(c/p)

100dp/c