👤

Answer :

we have that

the lateral area of the prism is equal to

LA=Ph

where

P is the perimeter of the base

h is the height of the prism

so

P=4(4)=16 cm

h=11 cm

therefore

LA=16(11)

answer is

LA=176 cm2