Answer :
Answer:[tex]\begin{gathered} a)\text{ P = 1.55}\times10^6Pa \\ b)P_g=14.4atm \end{gathered}[/tex]Explanation:
The pressure needed to raise the boiling point of water to 200.0°C can be gotten from the graph of temperature versus saturation pressure of water
Checking from the graph:
The water pressure necessary to raise the boiling point to 200.0°C = 1554900 Pa
[tex]P=1.55\times10^6Pa[/tex]b) To calculate the gauge pressure, follow the steps below
[tex]\begin{gathered} P_g=P-P_{atm} \\ \\ P_g=(1.55\times10^6)-(1.01\times10^5) \\ \\ P_g=1.45\times10^6Pa \\ \\ P_g=\frac{1.45\times10^6}{1.01\times10^5} \\ \\ P_g=14.4\text{ atm} \end{gathered}[/tex]