Answer :
35 bananas ounces cost $2.99.
Let x be the cost of one banana ounce. Then we have:
[tex]\frac{x}{1}=\frac{2.99}{35}=\text{ \$0.09}[/tex]35 bananas ounces cost $2.99.
Let x be the cost of one banana ounce. Then we have:
[tex]\frac{x}{1}=\frac{2.99}{35}=\text{ \$0.09}[/tex]