Answer :
Given:
A British recipe says to use 700 grams of apples to make an apple pie.
A pound of apples costs $1.40.
[tex]1\text{ gram=0.0022 pounds}[/tex][tex]\begin{gathered} \text{Amount of apple used to make recipe in pounds=}700\times0.0022 \\ \text{Amount of apple used to make recipe in pounds=}1.54 \end{gathered}[/tex][tex]\begin{gathered} \text{Cost to buy apples for apple pie=1.40}\times1.54 \\ \text{Cost to buy apples for apple pie= \$2.16} \end{gathered}[/tex]Cost to buy the apples for the pie is $2.16