Answer :
The length (l) of the pipe = 36ft
The Volume(V) of the pipe = 100 ft³
The diameter(d) of the pipe = ?
[tex]\begin{gathered} \text{ Volume (V) = }\pi r^2l \\ 100\text{ = 3.14 }\times r^2\times36 \\ r^2=\frac{100}{3.14\times36}=0.8846 \\ r^2=0.8846 \\ r=\sqrt[]{0.8846\text{ }}\text{ =0.941 ft} \end{gathered}[/tex]Diameter(d) of the pipe = 2 x radius
= 2 x 0.941 ft
= 1.882ft
Therefore, the approximate diameter of the pipe is 1.882ft to 3 decimal places.