Answer :
Answer:
72 sides
Explanation:
The interior angle of a regular polygon can be calculated using the following equation:
[tex]\text{Interior Angle = 180 - }\frac{360}{n}[/tex]Where n is the number of sides of the polygon. If we replace the interior angle by 175 and we solve for n, we get:
[tex]\begin{gathered} 175=180-\frac{360}{n} \\ \frac{360}{n}=180-175 \\ \frac{360}{n}=5 \\ 360=5n \\ \frac{360}{5}=n \\ 72=n \end{gathered}[/tex]Therefore, a regular polygon with an interior angle of 175° has 72 sides.