Answer :
1 Ampere is equal to 1 Coulomb per second.
Knowing this, let's first convert the given time from hours to seconds:
[tex]3.5\text{ h}=3.5\cdot3600\text{ seconds}=12600\text{ seconds}[/tex]Now, to calculate the current, let's divide the charge by the time:
[tex]I=\frac{6.90}{12600}=0.000548\text{ A}=0.548\text{ mA}[/tex]Therefore the current is 0.548 mA.