👤

Trey and his 2 best friends go to dinner. Their total bill is $31.84. They use a coupon for 15% off the total bill. If they split the bill evenly, how much money will each person owe, to the nearest cent?

Answer :

Jocy, this is the solution:

Can you see the board here? Ok, Jocy. Follow me here! Thanks! :=)

Total bill = $ 31.84

Coupon = 15% or 0.15

Bill after Trey and his friends paid using the coupon = 31.84 * (1 - 0.15)

Bill after Trey and his friends paid using the coupon = 31.84 * 0.85

Bill after Trey and his friends paid using the coupon = 27.06

Now, we split the bill evenly:

27.06 / 3

$ 9.02

Do you understand the solution?

If you don’t need any further explanation, I’ll go ahead and end our session. Feel free to let me know how I did by rating our session - all feedback is welcome and appreciated. Thanks for coming today!

Remember that the solutions from tutors are always available in your profile! :=)