👤

Answer :

To find the unit rate, we have to use the slope formula.

[tex]m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}[/tex]

Let's replace the points (7, 14) and (8,16).

[tex]m=\frac{16-14}{8-7}=\frac{2}{1}[/tex]

Hence, for each piece of chicken, it costs $2 dollars.

Go Teaching: Other Questions