👤

Answer :

Answer:

Unit rate =

Explanations:

Cost of 4 DVDs = $25.40

Note that the unit rate is the cost of 1 DVD

Cost of 1 DVD = Cost of 4 DVDs / 4

Cost of 1 DVD = $25.40 / 4

Cost of 1 DVD = $6.35

Therefore, the unit rate was $6.35