Go Teaching
👤
NeithanY676513go
NeithanY676513go
Mathematics
Answered
can i have help with this?
Answer :
AnnasofiaF703969go
AnnasofiaF703969go
Solution
3 pounds of Organic apples cost $7.50
1 pound will be x
[tex]\begin{gathered} 3pounds=7.5 \\ 1pounds=x \\ x=\frac{7.5}{3} \\ x=\text{ \$}2.5 \end{gathered}[/tex]
1 Regular apples cost $2.00
Answer Link
VIEW ALL ANSWERS ( 96+ )
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Go Teaching: Other Questions
Which Graph Best Represents The Solution Set To This System Of Inequalities? x + Y < 1 x − Y ≤ 2 A. B. C. D. ©
What Are The Angles ?????
Eastern Europe Has Been Separated From Western Europe By All Of The Following Features, Except: a Border Of Mountains. the Mongol Invasions. the Cultural Influe
(WILL GIVE BRAINLIST) A Student Investigated The Effect Of Root Space On Plant Growth. The Student Grew Two Groups Of Plants Of The Same Variety. Both Groups Re
Calculate The Volume And Surface Area
I Need Help Anybody I Will Give U 180 Points If U Help Me.
I NEED HELP!! 50 POINTS!!The Video Is 44 Minutes Long.
Any Ideas For Children's Books For My Creative Writing Class? I Need A Title, Themes, Characters, Species(no Aliens), And Location.
2000:$5 2015:$6.5 What Is The Percent Change
Use The Information Below To Find The Area Of The Other Triangle
Help Im Timed.......
Companies Allow Customers To Pay For Products Using Third-party Credit Cards Because: (Check All That Apply.)