Answer :
We will use the Snell's Law
[tex]n_1\sin\theta_1=n_2\sin\theta_2[/tex]Where
n1=1
theta1=30°
n2=2.417
theta2=?
We susbtitute
[tex]1\sin(30)=2.417\sin\theta_2[/tex]We isolate theta 2
[tex]\theta_2=\sin^{-1}(\frac{\sin30}{2.417})=11.94\text{\degree}[/tex]The angle of refraction is 11.94°