👤

Answer :

To determine the cost we first need to divide the the length we want by the length they sell:

[tex]\frac{96}{8}=12[/tex]

This means that we need to 12 times the length they sell, hence the cost is:

[tex](12)(13)=156[/tex]

Therefore the total cost is $156