A store pays $50 for a pair of shoes. The markup is 25%. What is the total cost for a person to buy the shoes including a 6% sales tax?P.s. please give me an explanation this is for notes

First, we find the 25% increase of the initial cost
initial cost = 50$
percentage increase = 25%
= 50 * 25/100
= 50 * 0.25
= 12.5
lets add it to the initial price
= 50 + 12.5
New amount = $62.50
so for the 6% percentage increase
= 62.50 * 6/100
= 62.50 * 0.06
= 3.75
Add to the new amount.
= 62.50 + 3.75
= $66.25
The total cost for a person to buy the shoes including a 6% tax is $66.25