👤

horatio conducts a study comparing the performance of biology majors and psychology majors taking the same introductory psychology quiz. the scores, out of 100, are provided for individuals in each group. biology majors: 87, 78, 77, 85, 83, 88, 73 psychology majors: 87, 96, 92, 90, 90, 91 assume that the conditions for an independent-samples t test are met. given a two-tailed test and an alpha level of 0.05, the 95% confidence interval is:

Answer :

By using the concept of mean and standard deviation, it can be calculated that the critical values of t has an absolute value of 2.989

Confidence interval = (-2.989, 2.989)

What is mean and Standard Deviation?

Suppose there is a data set. Mean is used to find the average of all the values of the data set.

Variance is the sum of the square of the deviation from the mean.

On taking the square root of the variance, Standard deviation is obtained.

Biology              Psychology

Majors                Majors                         d          [tex]d - \bar{d}[/tex]            [tex](d - \bar{d})^2[/tex]

87                         87                             0            9.143           83.5944

78                         96                            -18         -8.857          78.4464

77                         92                            -15         -5.857          34.3044

85                         90                            -5           4.143           17.1644

83                         90                            -7            2.143           4.5924

88                         91                             -3            6.143           37.7364

73                         89                            -16          -6.857          47.0184

Total                      -                              -64            -              302.8568

Here number of observations (n) = 7

[tex]\bar{d} = \frac{-64}{7}[/tex]

[tex]\bar{d} = -9.143[/tex]

Standard Deviation (SD) = [tex]\sqrt{\frac{302.8568}{6}}[/tex]

SD = 7.1047

Now,

[tex]H_0 : \mu_d = 0\ against \ H_a : \mu_d \neq 0\\[/tex]

The test statistic used here is t - test

[tex]t = \frac{-9.143 - 0}{\frac{7.1047}{\sqrt{7}}}\\[/tex]

t = 3.4

Degree of freedom (Df) = 7-1 = 6

Critical value of t at the given level of significance at Df of 6 = 2.989

At 0.05 level of significance, 3.4 falls to the right of 2.989 which is the rejection region

So the null hypothesis has been accepted

Absolute value of Critical values of t =2.989

Confidence interval = (-2.989, 2.989)

To learn more about mean and standard deviation, refer to the link -

https://brainly.com/question/28225633

#SPJ4