Answer :
33.33% is the percentage in the price of each room from 1998 to 2012.
Calculation
From the data given in the question:
Total Renovation cost in 2012=$10 million
Total rooms= 50
construction cost in 1998=$150,000
The percentage of the price of each room is calculated by the following formula.
=(Renovation cost of each room in 2012-construction cost in 1998) ÷ (construction cost in 1998)
=($10 million ÷ 50 rooms - $150,000) ÷ ($150,000)
=($2,00,000 - $150,000) ÷ ($150,000)
=($50,000) ÷ ($150,000)
=33.33%
Hence, the correct option is b .33.33%
For more questions like
https://brainly.com/question/19262956
#SPJ4