👤

a 35.0-cm long spring is hung vertically from a ceiling and stretches to 41.5 cm when a 7.50-kg weight is hung from its free end. (a) find the spring constant. (b) find the length of the spring if the 7.50-kg weight is replaced with a 195-n weight.

Answer :

The spring constant is equal to 147/13. If the 7.5-kg weight is replaced with a 195-N weight, then the displacement is approximately equal to 17.24 cm.

What is spring constant?

Spring constant is defined to be force divided by displacement. It is expressed mathematically as k = F/x where k is the spring constant, F is the force, and x is the displacement.

The given spring has a length of 35 centimeters. It then stretches to 41.5 centimeters when a 7.5-kilogram weight is hung from its free end. Suppose that the acceleration of gravity g is equal to 9.8 m/s², m = 7.5 kg, x = 41.5 cm and x₀ = 35 cm. The spring constant is calculated as follows:

k = F/x

k = (m · g) / (x - x₀)

k = (7.5 · 9.8) / (41.5 - 35)

k = 73.5/6.5

k = 147/13

The spring constant is confirmed to be equal to 147/13.

Next, we're going to find the displacement if the force applied is 195 N and the spring constant is 147/13.

k = F/x

147/13 = 195/x

147x = 2,535

x = 845/49

x ≈ 17.24

The displacement is confirmed to be approximately equal to 17.24 cm.

Learn more about spring constant here: https://brainly.com/question/23885190

#SPJ4