👤

a record turntable is rotating at 33 rev/min. a watermelon seed is on the turntable 9.4 cm from the axis of rotation. (a) calculate the acceleration of the seed, assuming that it does not slip. (b) what is the minimum value of the coefficient of static friction between the seed and the turntable if the seed is not to slip? (c) suppose that the turntable achieves its angular speed by starting from rest and undergoing a constant angular acceleration for 0.23 s. calculate the minimum coefficient of static friction required for the seed not to slip during the acceleration period.

Answer :

1.04  m/s^2 acceleration of the seed, assuming that it does not slip and  0.04862 minimum coefficient of static friction required for the seed not to slip during the acceleration period.

rotational speed turntable N = 33 rev/min

r = 9.4 cm =0.09m

 w = 2πN / 60

w = 2π×33 / 60

w = 3.456 rad/s

α = w^2 × r

α = 3.456^2 ×0.09

α = 1.04 m/s^2

N - W = 0

N = W = mg

Ff = ma

umg = m

u = a / g

u = 0.477 / 9.81

u = 0.04862

Acceleration is the rate of change in a moving object's speed and direction over time. When anything moves faster or slower, it is considered to be accelerating. Motion on a circle increases even while the speed is constant because the direction is always changing.

Since acceleration has both a magnitude and a direction, it is a vector quantity. Velocity is a vector quantity as well. The definition of acceleration is the change in velocity vector during a time interval divided by the time interval.

To know more about  acceleration visit : brainly.com/question/13154163

#SPJ4