👤

Answer :

Answer:

  8.2 m

Step-by-step explanation:

You want the length of the shadow whose tip is 34 m from the top of a 33 m building.

Hypotenuse

The described geometry can be modeled by a right triangle with one leg 33 m and hypotenuse 34 m. The Pythagorean theorem tells us the length of the other leg is ...

  a² +b² = c²

  b² = c² -a²

  b = √(c² -a²)

  b = √(34² -33²) ≈ 8.2 . . . . meters

The length of the shadow is about 8.2 meters.

__

Additional comment

The angle of elevation to the top of the building can be found from the trig relation ...

  Sin = Opposite/Hypotenuse

And the length of the shadow can be found from the relation ...

  Cos = Adjacent/Hypotenuse

If α is the angle of elevation, then ...

   sin(α) = 33/34   ⇒   α = arcsin(33/34)

and

  Adjacent = Hypotenuse × cos(α)

  Adjacent = 34·cos(arcsin(33/34)) ≈ 8.2 . . . . meters

where the "adjacent" side of the triangle is the side between the building and the tip of the shadow, along the ground.

View image Sqdancefan

Go Teaching: Other Questions