👤

In the above figure, a ray of light is incident upon the interface between two media having indices of refraction n1 = 1.2 and n2 = ???. The known angles are f2 = 60° and f3 = 34°. (Note that the angles in the diagram may not be accurate.) What is the speed of light in the second medium?

Answer :

n₂ = 1.196. A light beam strikes the boundary between two mediums with different indices of refraction.

How does refraction work?

When light waves cross the border between two materials with different densities, like air and glass, their speed changes. They alter direction as a result, which is a phenomenon known as refraction. Refraction is the shift in a wave's direction when it travels through one medium and then another.

What two refractions are there?

Absolute refractive index is the comparison between the speed of light in vacuum and the light speed in another medium. Relative refractive index is the ratio of one medium's light speed to a different medium's light speed.

Briefing:

Snell's law = n₁sinθ₁= n₂sinθ₂

and the velocity of light, N = C/ Vn

n₁ = 1.2

n₂ = 1.196

To know more about refraction visit:

https://brainly.com/question/14760207

#SPJ4