👤

Answer :

Answer:

[tex] \huge{ \boxed{89.54 \: g}}[/tex]

Explanation:

To find the mass of an object given it's volume and density, we use the formula;

[tex] \bold{density( \rho) = \frac{mass}{volume} \\ }[/tex]

Since the mass is the unknown variable in the question, we make mass the subject and solve.

mass = density × volume

From the question

  • density = 1.21 g/ml
  • volume = 74 ml

[tex] \text{mass} = 1.21 \times 74 = 89.54[/tex]

We have the final answer as

89.54 g